Webinar – Jak kształtować miasto?

21. 09. 2022

Jak kształtować miasto, które będzie przestrzenią przyjazną zarówno dla mieszkańców, jak i dla środowiska – o tym rozmawiali uczestnicy jednego z webinariów w ramach projektu Eco- Miasto2022.

Kierunki działań, pomysły, inspiracje i realizowane projekty zaprezentowali Maciej Żołnierczuk z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Warszawie, Patrycja Adamska z Centrum United Nations Environmental Programme UNEP/GRID Warszawa oraz Grzegorz Kwiecień, kierownik projektu Wilanów Park w Nhood Polska. Wszystkie przedstawione inicjatywy łączyła troska o bioróżnorodność i rozwój terenów zielonych w mieście, innowacyjne rozwiązania, a także włączenie w działania lokalnych społeczności, samorządu oraz środowiska biznesowego. Spotkanie otworzyli Maria Andrzejewska, dyrektor generalna Centrum UNEP/GRID Warszawa, Audelin Chappuis, radca ds. współpracy kulturalnej w Ambasadzie Francji w Polskce i dyrektor Instytutu Francuskiego w Polsce, oraz Agnieszka Gutowska, dyrektor marketingu, komunikacji i CSR Nhood Polska.

Uczestnicy spotkania mogli bliżej zapoznać się z projektem Wilanów Park, nad którym obecnie pracuje Nhood Polska. Wielofunkcyjna inwestycja, która powstaje w warszawskim Wilanowie to nowoczesny, wyróżniający się na mapie Warszawy projekt mixed-use. Połączenie wielu funkcji zapewni mieszkańcom zaspokojenie najważniejszych potrzeb w jednym miejscu, zgodnie z urbanistyczną koncepcją 15-minutowego miasta. Na przestrzeni 7 hektarów mieszkańcy dzielnicy, miasta i jego okolic znajdą zieloną przestrzeń do zróżnicowanych aktywności, całoroczną Oranżerię z restauracjami i kawiarniami, przestrzeń handlową, usługową, kino i rozrywkę, a także miejsca umożliwiające realizację inicjatyw sąsiedzkich.

Chcemy, żeby inwestycja Wilanów Park stała się zielonym centrum dzielnicy. Ogólnodostępny park miejski otaczający obiekt pozytywnie wpłynie na lokalny ekosystem. Dodatkowo na terenie inwestycji pojawią się rozwiązania zapewniające retencję wody, oszczędność i wykorzystanie lokalnych źródeł energii, zrównoważoną gospodarkę odpadami czy łatwy dostęp do zielonego transportu. Już na etapie projektowania Nhood ubiega się o certyfikaty BREEAM New Construction oraz BREEAM Communities dla tego obiektu.

Bardzo dziękujemy Centrum UNEP/GRID Warszawa za zaproszenie do współtworzenia webinarium!