Wspieramy rozwój zrównoważonych miast

25. 10. 2023

Nhood Services Poland był partnerem 10. jubileuszowej edycji projektu Eco-Miasto, który jest wspólną inicjatywą Centrum UNEP/GRID Warszawa oraz Ambasady Francji. Na zaproszenie firmy w wydarzeniu wziął udział prof. Carlos Moreno, autor koncepcji 15-minutowego miasta. Nhood Services Poland ufundował jedną z nagród specjalnych w konkursie dla miast. Bon o wartości 12 tys. złotych trafił do miasta Piaseczno.

Nhood Services Poland, w którego strategii zrównoważonego rozwoju ważne miejsce zajmują działania na rzecz przekształcania przestrzeni w miastach w tętniące życiem miejsca, przyjazne ludziom i środowisku, już po raz 7. był partnerem inicjatywy Eco-Miasto. Projekt, który od dekady z sukcesami realizują Centrum United Nations Environment Programme GRID-Warszawa oraz Ambasada Francji w Polsce, ma na celu promowanie zastosowania zrównoważonych rozwiązań w polskich miastach. W ramach programu co roku odbywają się międzynarodowa konferencja z udziałem cenionych ekspertów oraz konkurs dla miast.

Inspirujące wystąpienie prof. Carlosa Moreno

Jeden z celów Nhood Services Poland w realizacji strategii zrównoważonego rozwoju zakłada aktywny wkład w kształtowanie dzielnic, tak by stawały się miejscami tętniącymi życiem, gdzie mieszkańcy mogą zaspokoić wszystkie codzienne potrzeby. Inspiracją do takiego podejścia jest m.in. urbanistyczna koncepcja 15-minutowego miasta opracowana przez profesora Carlosa Moreno. Badacz, dyrektor naukowy katedry „Przedsiębiorczość – Terytorium – Innowacja” IAE Paris Uniwersytetu Panthéon-Sorbonne na zaproszenie Nhood Services Poland wziął udział jako gość honorowy w międzynarodowej konferencji Eco-Miasto 2023, która odbyła się 10 października w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Profesor Carlos Moreno nawiązał w wystąpieniu do tematu konferencji, czyli „Miasta. Ludzie. Przyszłość”. Podkreślił, że aby sprostać zmianom klimatycznym i społecznym, miasta muszą podjąć szybkie, zdecydowane działania. Dodał, że urbanistyczna koncepcja 15-minutowego miasta, nad którą pracuje wraz z zespołem od kilku lat, wytycza kierunek zmian we współczesnych miastach.

To koncepcja policentryczna, gdzie centrum miasta jest w każdej dzielnicy, a mieszkańcy mogą tam dotrzeć w zaledwie 15 minut pieszo lub rowerem. Jej zastosowanie pozwala ograniczyć podział miasta na dzielnice wyłącznie biurowe, przemysłowe czy mieszkaniowe, gdzie mieszkańcy tracą wiele czasu na przemieszczanie się. Prof. Moreno zwrócił uwagę, że bliskość różnych funkcji w mieście pozwala również odpowiedzieć na inne potrzeby współczesnych metropolii, czyli ograniczenie emisji CO2, zmniejszenie bezrobocia czy podniesienie jakości życia wszystkich grup społecznych. W ten sposób kształtuje się zrównoważone przestrzennie miejskie.

Wilanów Park – wielofunkcyjna inwestycja tworzona w nawiązaniu do koncepcji 15-minutowego miasta

Goście międzynarodowej konferencji Eco-Miasto 2023 mogli obejrzeć makietę inwestycji mixed-use Wilanów Park, nad którą pracuje zespół Nhood Services Poland. To projekt opracowany zgodnie z koncepcją 15-minutowego miasta. Będzie miejscem tętniącym życiem od rana do wieczora, dzięki połączeniu funkcji handlowej, gastronomii, usług, rozrywki, przestrzeni biurowej w otoczeniu 2-hektarowego parku miejskiego. Z kolei układ drogowy i sieć ścieżek rowerowych wokół inwestycji sprawią, że do Wilanów Park będzie można dotrzeć z dowolnej części dzielnicy pieszo lub rowerem zaledwie w kwadrans.

Jak budować miasta przyszłości

Konferencja Eco-Miasto to wydarzenie obfitujące w dyskusje, podczas których uczestnicy zastanawiają się, jakie rozwiązania warto wdrażać, by miasta były zrównoważone i odporne na zmiany klimatu. Ada Walentek, dyrektor generalna Nhood Services Poland wzięła udział w jednej z dyskusji panelowych. Wspólnie z innymi prelegentami – Andrzejem Gemrą, ekspertem ds. Public Affairs i promocji elektromobilności Renault Polska, Agnieszką Kalinowską-Sołtys, prezes SARP, Janem Picem, prezesem Veolia Energia Poznań, Robertem Widzem, zastępcą Burmistrza Piaseczno oraz Tomasz Potkańskim, zastępcą dyrektora Biura ZMP ds. badań i rozwoju, odpowiadała na pytania, jak kształtować miasta przyszłości przyjazne dla ludzi. Jako przykład inwestycji zaprojektowanej przez zespół Nhood Services Poland we współpracy z mieszkańcami Ada Walentek zaprezentowała projekt Wilanów Park.

Jubileuszowa gala projektu Eco-Miasto 2023

Tegoroczną 10. edycję projektu Eco-Miasto zakończyła jubileuszowa gala. Podczas wydarzenia przyznano nagrody w Konkursie dla miast Eco-Miasto 2023. Jury nagrodziło 7 miejskich projektów w 4 kategoriach. Nhood Services Poland jako partner wydarzenia wręczył nagrodę specjalną dla miasta Piaseczno – voucher na realizację szkoleń z zakresu zrównoważonego rozwoju o wartości 12 tysięcy złotych. Nagrodę z rąk Ady Walentek, dyrektor generalnej Nhood Services Poland odebrał Daniel Putkiewicz, burmistrz miasta Piaseczno.

Podczas jubileuszu nie brakowało wspomnień, podsumowań oraz podziękowań. Wkład Nhood Services Poland w promowanie zrównoważonych rozwiązań w miastach we współpracy z UNEP/GRID został doceniony poprzez oficjalne podziękowanie. W trakcie uroczystej gali z rąk Marii Andrzejewskiej, dyrektor generalnej UNEP/GRID-Warszawa w imieniu zespołu Nhood Services Poland podziękowania odebrały Ada Walentek, dyrektor generalna oraz Agnieszka Gutowska, dyrektor komunikacji, marketingu i CSR.

Zespół Nhood Services Poland wspiera projekt Eco-Miasto od 7 lat. Przedstawiciele firmy biorą udział nie tylko w międzynarodowych konferencjach, lecz również prowadzą webinaria dla przedstawicieli samorządów miejskich. Udział w projekcie jest doskonałą okazją do wymiany wiedzy oraz dobrych praktyk.